25.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Sprawozdanie parafialne za rok 2016

Sprawozdanie parafialne za rok 2016 Drukuj Email
02.01.2017.

Okres Bożego Narodzenia to czas radości. Kościół raduje się z przyjścia na świat zapowiedzianego Zbawiciela. Jest to czas, w którym przeżywamy koniec roku kalendarzowego i początek nowego roku. Dzisiaj dane jest nam przeżywać ostatni dzień roku kalendarzowego 2016. W ten dzień postanowiliśmy przyjść na Mszę Świętą. Jest to nasz wybór. Inni wybierają pracę, inni szykują się na zabawę sylwestrową, ażeby przy muzyce, śpiewach, tańcach a często przy alkoholu żegnać miniony 2016 rok, a jeszcze inni leżą chorzy. Nasz wybór został dokonany z potrzeby serca. Przybyliśmy do domu Bożego do tej starej świątyni Wojciechowskiej ażeby zanieść kochającemu Bogu nasze uwielbienie, dziękczynienie, przeproszenie i prośby. Stajemy dziś w ten sylwestrowy wieczór przed Bogiem, by dokonać bilansu, rozrachunku z darowanego nam czasu, który nazywaliśmy rokiem 2016. Staje mi dziś przed oczami historia gospodarza z Chrystusowej przypowieści, który zamierza wyruszyć w daleką podróż. Wezwał swoje sługi i dał każdemu z nich talenty. Boży gospodarz dokonał tego na początku tego roku. Przekazał nam dziedzictwo wiary i prawdy otrzymane na chrzcie świętym. Od tego momentu upłynęło sporo czasu. Może było to 30,50 czy nawet 80 lat temu. Dziś za kilka godzin minie rok 2016. I na progu nowego roku Gospodarz powraca z dalekiej podróży i pyta o przekazane dziedzictwo. Uczynił nas  dziedzicami tajemnicy zbawienia. Dał nam dziedzictwo Dekalogu, czyli dziesięciu przykazań Bożych oraz przykazanie miłości Boga i bliźniego. Dziś Pan pyta co zrobiliśmy z tym dziedzictwem. Patrząc wokół siebie widzimy, że jedni przychodzą z pełnymi rękoma pomnożonych darów. Na końcu idzie ktoś z pobrudzonymi rękoma. Dopiero co odkopał  zakopany dar. Ukrył go w ziemi i jakby w ogóle go nie było Usłyszał słowa potępienia. Został nam dany przez Boga dar czasu, czyli rok 2015, abyśmy darowane talenty pomnażali i przynieśli owoce. Trzeba nam dziś wyśpiewać dziękczynienie za wielki dar wiary. I dziś trzeba nam zrobić rachunek sumienia, jako wspólnota parafialna, jako rodzina i jako osoba należąca do Kościoła”.

Jak wygląda nasze życie parafialne w roku 2016. Na pewno statystyki nie oddają całej prawdy , ale są pewnym wskaźnikiem.
W kończącym się roku zostało ochrzczonych 33 dzieci, Sakrament Małżeństwa zawarło 14 par, do Pana odeszło w chwili śmierci 49 osób, Parafia liczy 2830 wiernych. Ostatnio liczenie w niedziele uczestniczących na Mszy Świętej wskazało że obecnych było 833 wiernych  Ta liczba od 10 lat jest podobna chociaż w tym roku było nas na Mszy Świętej niedzielnej , kiedy odbywało się liczenie o 52 osoby mniej niż w ubiegłym, natomiast dla porównania więcej było na Mszy Świętej niż w 2002r. Rozdano około 46 tysięcy Komunii Świętej.
 Do I Komunii Świętej przystąpiło 37 –oro dzieci. Sakrament Bierzmowania otrzymało 61 osób.
W tym roku wykonano remont parteru wnętrza domu. Wymieniono podłogi, drzwi, wykonano nowe łazienki , założono nową instalację elektryczna, nowe meble kuchenne,  nowe oświetlenie , firanki i panele zakupiono nowe urządzenia do funkcjonowania kuchni.  Wymieniono instalację centralnego ogrzewania i zakupiono 2 piece do ogrzewania domu parafialnego: piec gazowy i piec na węgiel. Utrzymanie parafii wyniosło w tym kończącym się roku 99 tysięcy. Na utrzymanie parafii składa się  między innymi Wynagrodzenie pracowników świeckich i ich ubezpieczenie, Energia elektryczna, Ubezpieczenie kościoła, środki czystości, podatek od każdego mieszkańca parafii, paschał, olej do świec, kadzidło, wino mszalne, komunikanty i hostie, wywóz nieczystości, konserwacja podłogi w kościele, benzyna do kosiarek i kosy, oprysk do chwastów żarówki oświetleniowe, baterie do mikrofonów, materiały dekoracyjne i kancelaryjne, abonament monitoringu, sprawdzenie instalacji odgromowej, Na ten cel zostały przeznaczone częściowo pieniądze z tacy a częściowo z intencji mszalnych ofiar z pogrzebów, ślubów chrztów, ofiary za tzw. placowe na cmentarzu a także na ten cel zostały przeznaczone ofiary z opłatków.  Jest wiele parafian, którzy czują materialną odpowiedzialność za parafie i im szczególne składam podziękowanie.
Dziękuję służbie liturgicznej, ministrantom i tym starszym i tym młodszym. Lektorom Pawłowi i Marcinowi. Wyrażam wdzięczność panu Kościelnemu za troskę o kościół i otoczenie , Pani Danucie za sprzątanie. Zycie duszpasterskie to głoszenie Ewangelii. Dziękuję katechetom Księdzu Krzysztofowi, Paniom katechetkom  Ani i Ewelinie, Dziękuję za zaangażowanie się ruchów religijnych w życie parafii Radzie Duszpasterskiej, Legionowi Maryi, Kółkom Różańcowym, Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Akcji Katolickiej, Osobom prowadzącym adorację pierwszopiątkową. Panu Organiście, zespołom śpiewaczym, Klubowi Seniorów, Młodzieżowej Orkiestrze Strażackiej, Kapeli Wojciechowskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej. Pragnę podziękować wszystkim, których nie wymieniłem , a którzy czują parafię i wkładają wiele wysiłku aby ona stała się wspólnota dynamiczną , która ma realizować orędzie zbawienia. Dziękuję za wierność Panu Jezusowi, za to, że tworzymy wspólnotę , która je jak jedna rodzina. I tak długo jak jesteśmy tutaj, jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem Bogiem. Dziękuję za miniony rok i za aktywne wasze włącznie się w życie parafii. Amen.

Zmieniony ( 07.01.2017. )