19.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu 5 marca 2017 - ogłoszenia duszpasterskie

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu 5 marca 2017 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
04.03.2017.

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 5 marca 2017

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa papieża św. Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Zwracam się do wszystkich wiernych […], by czas przygotowania do świąt wielkanocnych poświęcili modlitwie o pokój i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.

2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 16:15 celebrujemy nabożeństwo drogi krzyżowej, a w niedziele gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za udział w drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4. W dniu wczorajszym, po specjalnym kursie czyli przygotowaniu teologicznym trzech panów z naszej parafii: Stanisław Kamela, Mariusz Twardowski i Marcin Szabelski  zostali mianowani w katedrze lubelskiej na nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Do tej posługi zostali powołani przez biskupa Artura Mizińskiego. Oznacza to, ze będą mogli udzielać wiernym Komunii Świętej w kościele i chorym  w ich domach.

5. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

6. W najbliższą niedzielę 12 marca w naszej parafii odbędzie się wizytacja kanoniczna, którą przeprowadzi ks. Biskup Józef Wróbel. Taka wizytacja odbywa się co 5 lat W związku z tym będą zmiany niektórych godzin Mszy Świętych. Pierwsza Msza Święta będzie o godz. 7:30. Przed Mszą Świętą  przed drzwiami kościoła będzie ucałowanie krzyża przez biskupa i pokropienie wodą święconą,  modlitwa w intencji biskupa i modlitwa biskupa  o św. Teodorze. Powitanie i Msza Święta  ze sprawozdaniem proboszcza o stanie religijnym i gospodarczym parafii. I z homilią ks. biskupa.
Druga msza Święta o 9:30 z udziałem grup apostolskich. Zachęcam do udziału w tej Mszy Świętej Radę Duszpasterską, Akcję Katolicką, Legion Maryi, poczty sztandarowe zwłaszcza strażaków, Kółka Różańcowe i Nauczycieli. Po tej Mszy Świętej  w kościele będzie z nimi spotkanie. Ostatnia Msza Święta z udziałem biskupa o 12:00 i błogosławieństwo dzieci. Gorzkie Żale w tę niedzielę 12 marca będą po Mszy Świętej o 17:00 zamiast Nieszporów.

+Kazimiera Woś    (4m-c)

+ Jan Bednarczyk (14m-c), Władysława Bednarczyk (7r.), Wacław Bednarczyk

+Stanisław Zając  (24m-c)

Ucz. pog