26.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Druga Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego 23 kwietnia 2017 - ogłoszenia duszpasterskie

Druga Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego 23 kwietnia 2017 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
22.04.2017.

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 23 kwietnia 2017

1. Dziś przeżywamy niedzielę Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłosierną miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Ojciec Święty Franciszek mówi wprost, że imieniem Boga jest miłosierdzie. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas.

2. W tym rozpoczynającym się dziś Tygodniu Miłosierdzia warto też przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.). W przyszłą niedzielę będą zbierane ofiary do puszek na fundusz Caritas.

3. Jutro, w poniedziałek, 24 kwietnia, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, będziemy obchodzili – przeniesioną z dzisiejszego dnia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujmy w stronę Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Panu Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę św. Wojciecha na naszej ziemi. Od ponad tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy św. Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera. Przykładnie i wiernie trwajmy przy krzyżu Chrystusowym i Ewangelii.

4. We wtorek, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto św. Marka Ewangelisty.

5. Tydzień zakończymy liturgicznym świętem św. Katarzyny Sieneńskiej (sobota, 29 kwietnia). Tak dalece wyróżniała się ona czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem wiary, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku św. Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

6. W nadchodzącą sobotę naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

+Wacław Woś  (4m-c)

+ Marian Woś (19m-c)

Ucz. pog

Tadeusz Jędrej (2m-c)

+Stanisław Pomorski (7m-c)

25.04.

+ Serafin, Bronisława Borkowscy

+Janina (27r.), Jan Chrzanowscy

Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Julii (Żydek) w 15 r. urodzin

17:00

+ Stanisław Tomczyk, Marianna, Zofia, Jan Grzelak, Janina, Eugeniusz, Wacław, Tadeusz

17:45

+ Władysław, Zofia Sygnowscy, Tadeusz i Genowefa Dwornikiewicz

+Marianna Mirosław (15 m-c ) , zakończenie

+Jan Chęć   (3 m-c)

17:00

Władysław (13r.), Jan Janina Pierzchalscy, Rozalia, Jan Czesław  z rodz. Czępińskich, Helena Zaborska

17:00

+ Zuzanna Mirosław (19r.)

+Jarosław Zając (17r,)

+ Stanisław Marianna, Stanisław, Józef, Jan, Tadeusz z Mirosławów

+Witold Poniatowski  (7m-c)

17:00

+Anna Czerniec, Czesław Czerniec, Roman Czerniec, Jan i Marianna Czerniec , Władysław i Marianna Kowalscy

+Józef  Ceglarz (5r.), Helena, Anna, Bolesław Ceglarz, Maria i Marek Piech

+Jadwiga Moroz

7:30

Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Janiny i Eugeniusza Czępińskich w 50 r. ślubu

16:00

Ślubna Joanny Rejmak i Grzegorza Grzechnika

+Stanisław Mirosław (4m-c)

III Niedziela Wielkanocna

8:00

+ Helena i Stanisław Marczyńscy

9:30

+Henryk Wąchała (2r. ) , Stanisława, Antoni Aleksander Sosikowie

11:30

+za parafian

17:00

+ Dziękczynna za udaną operację Oliwki z prośbą o dalsze zdrowie

9. Przyszła, kończąca kwiecień trzecia niedziela Wielkanocy z ustanowienia Episkopatu Polski we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny.

Zmieniony ( 22.04.2017. )