26.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Trzydziesta Pierwsza Niedziela Zwykła 5 listopada 2017 - ogłoszenia duszpasterskie

Trzydziesta Pierwsza Niedziela Zwykła 5 listopada 2017 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
05.11.2017.

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 5 listopada 2017

GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Nawet wpatrując się w mogiły naszych najbliższych, mamy pewność, że nie idziemy ku śmierci, ale ku pełni życia w Chrystusie zmartwychwstałym. On nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Tworzymy „wspólnotę świętych” – communio sanctorum, to znaczy nadprzyrodzone zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych i umarłych. Kiedyś Wszyscy będziemy razem wielbić Pana Boga przed Jego tronem jako Kościół świętych. Pielęgnujmy depozyt naszej Wiary i nadzieję na szczęśliwą wieczność. Czerpmy siły z sakramentów, ze stołu słowa Bożego, a przede wszystkim z Eucharystii, która gromadzi nas wokół ołtarza. Pamiętajmy, że każdą Mszę Świętą sprawują z nami wszyscy Aniołowie i całe zastępy świętych, choć ich nie widzimy. W centrum zawsze jest Chrystus, który gładzi grzechy świata. Dzisiaj są zbierane ofiary do puszek na rzecz Kościołów prześladowanych

2. Do 8 listopada duszom W czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. W każdą niedziele listopada przed Mszami Świętymi modlimy się za naszych zmarłych polecanych W wypominkach przed Mszą Świętą. Zachęcam do tej modlitwy.

3. W czwartek, 9 listopada, W naszej parafii przypada odpust ku czci św. Teodora. Msze Święte w godzinach o 8:00, 9:30, 12:00 i 17:00. Suma odpustowa o godz. 12,00. Zapraszam do wspólnej modlitwy i procesji zwłaszcza na godz. 12:00. Tradycyjnie liczę na obecność orkiestry, strażaków, Legionu Maryi, Akcji Katolickiej, kobiet w strojach regionalnych. Zwracam się z prośbą o uczestnictwo w miarę możliwości w Eucharystii o godz. 12:00. Odpust jest wizytówką parafii. Będziemy gościć wiele osób spoza parafii w tym też i księży w czasie sumy dlatego niech nas nie zabraknie na mszy Świętej o godz. 12:00. Jednocześnie pragnę przypomnieć, że dzień odpustu jest wielką uroczystością, ponieważ są to imieniny parafii i czcimy głównego patrona, dlatego trudno sobie wyobrazić, żeby W tym dniu ktoś z parafian opuścił Mszę Świętą. Ci którzy pracują w urzędach lub zakładach pracy mogą uczestniczyć na Mszy Świętej o godz. 17:00.

4. W przyszłą sobotę, 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy W tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszym kościele tego dnia specjalną Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i o pokój na świecie będziemy sprawowali o godz. 9:30. Zapraszam na tę Mszę Świętą wszystkich wiernych szczególnie młodzież i dzieci. Liczę na obecność orkiestry strażackiej. Po Mszy Świętej o godz. 9:30 wysłuchamy krótkiego programu artystycznego W wykonaniu członów Klubu Seniora. Następnie odbędzie się przemarsz z kościoła pod pomnik poległych walczących o niepodległość naszej Ojczyzny.

•  10 XI - św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe);
•  11 XI _ św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca i męczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).

5. Intencje mszalne

7.W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na budownictwo sakralne.

8. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Jana Mieczysława Stachyry z Wojciechowa. Msza Święta w 30 dzień po śmierci za jego duszę zostanie odprawiona 30 listopada o godz. 17,00, oraz 7 intencji miesięcznych od uczestników pogrzebu. Pomódlmy się...