18.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Trzydziesta Druga Niedziela Zwykła 12 listopada 2017 - ogłoszenia duszpasterskie

Trzydziesta Druga Niedziela Zwykła 12 listopada 2017 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
11.11.2017.

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 12 listopada 2017

1 Przypowieść o dziesięciu pannach ma nas  nauczyć mądrości życia, które jest oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem. Gdy będziemy wierni i wytrwali w oczekiwaniu, otrzymamy dar prawdziwej mądrości i spełni się nadzieja nasza i radosna nowina powszechnego zmartwychwstania, jakie ogłasza nam Bóg w Liście św. Pawła do Tesaloniczan.

2. Dobiegając połowy listopada, nie ustajemy w modlitwach za naszych bliskich zmarłych. W naszym kościele wypominki, bo tak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane w każdą niedziele prze Mszami Świetymi. Zachecam do polecenia naszych zmarłych w wypominkach i do wspólnej modlitwy

3. Odwołując się do Bożego miłosierdzia w trosce o drogich nam zmarłych, warto pamiętać, że 16 listopada, czyli w najbliższy czwartek, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską – Matkę miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. W tym dniu pamiętajmy o Polakach, którzy na skutek historycznych i politycznych zmian znaleźli się poza granicami Ojczyzny.

•  13 XI – św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze (wspomnienie obowiązkowe);
•  17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki św. Franciszka (wspomnienie obowiązkowe);
•  18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc (wspomnienie obowiązkowe).

4. Intencje mszalne

6. Przypominam o zgłaszaniu do 19 listopada kandydatów do Rady Duszpasterskiej  z poszczególnych części naszej parafii.