20.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 26 listopada 2017 - ogłoszenia duszpasterskie

Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 26 listopada 2017 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
25.11.2017.

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA 26 listopada 2017

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

3. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

4. W najbliższy czwartek, 30 listopada, przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”.

5. W tym tygodniu przypada  pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.W pierwszy piątek miesiąca – szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Spowiedź święta od godz. 16:00. Msza Świeta o godz. 17:00. O 15:00 wystawienie Najświetszego Sakramentu i adoracja. W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 17:00 nabożeństwo pierwszosobotnie. Nasze osobiste i wspólnotowe intencje przedstawimy Niepokalanemu Sercu Maryi podczas pierwszosobotniego nabożeństwa.

6. Przyszła niedziela będzie I Niedzielą Adwentu. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo nastawieni. Taca w tym dniu przeznaczona jest na potrzeby WSD w Lublinie. W pierwszą niedzielę Adwentu i kolejne będą rozprowadzane przed kościołem świece na wigilijny stół oraz kalendarze i kartki świateczne.

7. W przyszłą niedzielę 03 grudnia wybieramy spośród tych kandydatów, których zgłaszaliśmy na radnych do Parafialnej Rady Duszpasterskiej na okres 5 lat. W domu na kartce piszemy imię i nazwisko osoby, którą wybieramy i wrzucamy do urny, która będzie stała na stoliku w przedsionku kościoła. Bedą też kartki czyste na stoliku, gdyby ktoś zapomniał w domu napisać. Listy kandydatów spośród których chcemy wybrać są powieszone w gablotach przed wejściem do kościoła. Bardzo proszę o zaangażowanie się w wybór radnych. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 9:30 katecheza dla kandydatów do Bierzmowania.

8. Zwracam się o zachowanie porządku na cmentarzu i segregowanie  śmieci. Zwłaszcza obecnie , kiedy przynosimy z grobów chryzantemy to wyciągnijmy ziemię z łodygami i kwiatami z doniczek i złóżmy ją w odpowiednim do tego miejsca wyznaczonego, natomiast doniczkę i folię wrzućmy do worka przeznaczonego na plastik Śmieci organiczne są składane na kompost z którego powstaje ziemia  ponieważ się rozkładają, natomiast plastik nie rozłoży się.

9. Zmarł Marian Zając pochodzący z parafii Wojciechów – ojciec ks. Zdzisława Zająca. Pogrzeb odbędzie się jutro w poniedziałek w kościele parafialnym w Poniatowej o godz. 11:00.

Zmieniony ( 25.11.2017. )