07.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Druga Niedziela Zwykła 20 stycznia 2019 - ogłoszenia duszpasterskie

Druga Niedziela Zwykła 20 stycznia 2019 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
20.01.2019.

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 20 stycznia 2019

1. W całym Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.

2. Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w najbliższy piątek, 25 stycznia, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Tak bardzo takiej jedności pragnie sam Pan Jezus. A często jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy i cierpienia.

3. Jutro, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a we wtorek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Babcie i Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć.

4. W święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła, przypadające w piątek, 25 stycznia, prośmy o łaskę, aby Pan również nas chociaż trochę zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak Święty Paweł, powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, kroczyć wiernie po drogach wiary.

•  21 I – Święta Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku (wspomnienie obowiązkowe).
•  24 I – Święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej (wspomnienie obowiązkowe);
•  26 I – Święci Tymoteusz i Tytus, uczniowie Świętego Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę (wspomnienie obowiązkowe).

Poniedziałek – 21 stycznia – św. Agnieszki

+ Stanisław Wąchała (8mc)

+ Józefa Węgorowska (1R)

Wtorek – 22 stycznia

+ Tadeusz Jędrej (23mc)

+ Marian (5R), Danuta zm. z r. Mirosławów, Irena, Edward zm. z r. Gawlików, Maria Pluta

Środa – 23 stycznia

+ Helena Filipiak (4mc) – zakończenie

+ Edward Baran (8R)

+ Zofia, Stanisław zm. z r. Ozimków, zm. z r. Wąchałów

Czwartek – 24 stycznia – św. Franciszka Salezego

+ Czesław Filipiak (1R)

+ Marianna Czerniec (30dz. po śm.)

Piątek – 25 stycznia – Nawrócenia św. Pawła

+ Irena, Henryk zm. z r. Nowakowskich

+ Ryszard Kowalski (30 dz. po śm.)

Sobota – 26 stycznia – św. Tymoteusza i Tytusa

+ Janina Muciek (8mc)

+ Jan Czępiński (2mc)

III Niedziela Zwykła – 27 stycznia

+ Mieczysław Muciek (2R), Tomasz zm. z r. Mućków

+ Piotr Sągała (8R)

+ Józefa, Wacław zm. z r. Kowalików zm. z r. Lalaków i Kowalików

+ Genowefa Kamińska (11mc)

7. We poniedziałek zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Pragniemy serdecznie podziękować mieszkańcom naszej parafii za serdeczne przyjęcie, życzliwość i rodzinny klimat tych duszpasterskich spotkań i za ofiary. Ofiary zebrane i przeznaczone na  Kościół  i złożone w banku to 40 tysięcy złotych. Suma ta przeznaczona jest na wykonanie parkingu z kostki brukowej znajdującego się między parkanem kościoła a budynkami parafialnymi wokół studni głebinowej.

8. W ubiegłym roku zostało wykonane nowe oświetlenie prezbiterium. Koszt 4.100 zł. Została pozłacana momstrancja. Koszt 980 zł. Został wykonany remont kancelarii i pokoju gościnnego oraz umeblowano te dwa pomieszczenia. Koszt 11000 zł. Ułożono chodnik z kostki brukowej na cmentarzu (504 metrów kwadratowych). Koszt 71.000 złotych. Została zakupiona nowa figurka Matki Bożej Bolesnej we Włoszech. Koszt 8700 zł. Została wykonana instalacja wodociągowa od hydrantu do studni. Koszt 8000 zł. Po burzy 1października zabezpieczono drzewo  (klon) , który móglby powalić się na ziemię i przyczynić się do nieszczęścia przed przyjazdem  komisji konserwatora zabytków, następnie po odpowiednim pozwoleniu zostało ścięte drzewo. Koszt wyniósł 2200 zł. Została ocieplona część górna zakrystii. Koszt 2000 zł. Oto tylko niektóre inwestycje w parafii. Łącznie zostało wydane na te inwestycje 90.080 złotych.
Pieniądze te pozyskano z ofiar wiernych. Z kolędy 2018r. przeznaczono na chodnik na cmentarzu 32 000 złotych.  Ponadto ofiary na chodnik na cmentarzu złożyło 386 rodzin na sumę 35.200 złotych. Na figurę Matki Bożej Bolesnej  zbierane były ofiary na tacę 25 listopada. Zebrano 5565 złotych i  9 grudnia 3813 złotych, ofiary indywidualne to 3600 zł. W tym Biesiada Wojciechowska 2000 zł i radni gminy 600 zł. Natomiast utrzymanie parafii, czyli bieżace wydatki związane z utrzymaniem parafii to 98 000 zł rocznie. Na utrzymanie parafii składa się między innymi: wynagrodzenie pracowników  świeckich i ich ubezpieczenie, wywóz śmieci z cmentarza, energia elektryczna, ubezpieczenie kościoła, zakup opłatków. środki czystości, podatek od każdego mieszkańca parafii, paschał, olej do świec,wino mszalne, komunikanty, hostie, kadzidło, konserwacja podłogi w kościele, abonament monitoringu, materiały dekoracyjne i kancelaryjne, benzyna do kosiarek i kosy, oprysk do chwastów, żarówki, usługi pralnicze – szaty liturgiczne. Oto niektóre wydatki. Na ten cel zostały przeznaczone częściowo pieniądze z tacy, a częsciowo  z intencji mszalnych, ofiar z pogrzebów, slubów, chrztów, ofiary za tzw. placowe na cmentarzu, ofiary z opłatków ( 12.850 zł), czynsz. Jest wiele parafian, którzy czują materialną odpowiedzialność za parafię i im szczególnie składam podziękowanie.  W tym roku oprócz wykonania parkingu z kostki brukowej planujemy pomalować i zabezpieczyć elewację kościoła oraz wykonać chirurgię drzew wokół kościoła. Jeszcze raz dziękuję za miniony rok i za aktywne włączanie się w życie parafii.

Zmieniony ( 20.01.2019. )