08.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Piąta Niedziela Zwykła 10 lutego 2019 - ogłoszenia duszpasterskie

Piąta Niedziela Zwykła 10 lutego 2019 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
10.02.2019.

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 10 lutego 2019

1.  Chrystusowe wezwanie skierowane dzisiaj do Szymona: „wypłyń na głębię” nie może być odczytane tylko jako znak apostolskiego powołania. Pan zaprasza nas wszystkich, abyśmy z zaufaniem wypłynęli na głębiny wiary. Oby udział w niedzielnej Eucharystii na nowo rozpalił w nas ducha odważnego podążania za Mistrzem.

2. Nasza wiara ma się opierać nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. Pogłębieniu tego tematu służyć może również lektura katolickiej prasy czy książek o tematyce religijnej. Chciejmy po nie sięgać systematycznie, by móc roztropnie, ale też pewnie odpowiadać na pytania innych osób dotyczące naszej wiary. Zachęcam więc do lektury prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”. W najnowszej „Niedzieli warto przeczytać między innymi artykuł „Lekarz w białym chlebie – o uzdrowieniach w Lourdes, a także świadectwa tych, którzy przeżyli Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Natomiast w „Gościu Niedzielnym” o wydarzeniach nadprzyrodzonych w Akicie „ Maryja płacze nad światem”. Ukazuje swój ból, aby ożywić naszą wiarę.

3. W poniedziałek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Tamte wydarzenia upamiętnia znana pieśń „Po górach, dolinach”. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

4. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Świat potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę św. ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawować w najbliższy poniedziałek o godz. 15:00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni! Pamiętajmy, że ten dzień jest szczególnym dniem kiedy to Bóg przez Matkę Bożą z LOURDES obdarza chorych swoimi łaskami.

5. Zaś w czwartek, 14 lutego, przypada święto Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa. Ci urodzeni w Cesarstwie Wschodnim bracia, znający różne języki z hebrajskim, syryjskim i łaciną włącznie, piastujący różne godności kościelne, podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do kraju Chazarów na Krymie, do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański. Tym językiem nadal posługuje się kilkadziesiąt milionów braci prawosławnych i kilka milionów grekokatolików. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy, podnosząc tym samym wspomnienie do rangi święta.

6. Tego samego dnia przypada również liturgiczne wspomnienie św. Walentego, obecnie przyzywanego jako patrona narzeczonych i zakochanych. Warto jednak pamiętać, by ten dzień nie był jedynie jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

Poniedziałek – 11 lutego- NMP z Lourdes

+ Leszek Czępiński (13mc)

W int. Chorych

Wtorek – 12 lutego

+ Regina Wąchała (1R)

Środa – 13 lutego

+ Henryk Trojanowski (5mc)

Czwartek – 14 lutego – Św. Cyryla i Metodego

+ Janusz Marek (5mc)

+ Irena Grzybek (8mc)

Piątek – 15 lutego

+ Kazimierz Iwaniak (17mc)

+ Stanisława Bednarczyk (1R)

Syn

Sobota – 16 lutego

+ Edward Mirosław (1R)

Ślubna: Anna Niedziela i Arkadiusz Szymański

VI Niedziela Zwykła – 17 lutego

+ Anna, Longin Ptasińscy

Syn

+ Jan Jóźwik (17R)

+ Julian Pietrak (ur. – im.)

+ Janina, Kazimierz, Jan, Marianna, Antoni zm. z r. Lipców,Jan, Rozalia zm. z r. Wójcików

8. Rodziców, opiekunów, a także organizatorów zimowego wypoczynku serdecznie zachęcamy do podjęcia troski o uczestnictwo dzieci i młodzieży w niedzielnej Eucharystii podczas ferii. Wszystkim dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom życzymy bezpiecznego i ubogacającego odpoczynku.

Zmieniony ( 10.02.2019. )