07.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Ósma Niedziela Zwykła 3 marca 2019 - ogłoszenia duszpasterskie

Ósma Niedziela Zwykła 3 marca 2019 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
03.03.2019.

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 03 marca 2019

1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy; jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego; jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

2. Dzisiaj rozpoczynamy  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 6 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 8.00, 9:30 i 17:00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

6. W Wielkim Poście  w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16.15 będzie odprawiana Droga Krzyżowa. Po niej Msza Święta. Po Mszy Świętej zbierane będą do puszek ofiary, które będą przeznaczone dla najbiedniejszych rodzin naszej parafii. Będzie to nasza Jałmużna czyli współczucie – miłosierdzie okazywane ubogim. Jest to jedna z praktyk Wielkiego Postu. Post. Modlitwa. Jałmużna. Jezus pochwalał tę praktykę. Sam dawał jałmużnę i polecał uczniom aby to czynili. Najbliższa Droga Krzyżowa w piątek 8 marca. Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale po Mszy Świętej o godz. 9:30.

7.  4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości. Ponieważ św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski.

Poniedziałek – 04 marca – św. Kazimierza

+ Krystyna Mirosław (4mc)

+ Czesław Gorgól (2mc)

+ Anna Rodak (Gr.4)

Wtorek – 05 marca

+ Alina Mirosław (22mc)

+ Stanisława Pomorska (8mc) - zakończenie

+ Anna Rodak (Gr.5)

Środa – 06 marca – Środa Popielcowa

+ Mieczysław Ochniak

+ Władysława Bednarczyk, Wacław, Jan, Marianna, Józef zm. z r. Bednarczyków, Wiktoria, Stanisław zm. z r. Grzegorczyków, Janina, Stanisław, Halina zm. z r. Wróblów

+ Władysława (26R), Jan, Michał, Aleksander, Paweł Szkutnik

+ Anna Rodak (Gr.6)

Czwartek – 07 marca

+ Mariusz Sikora (20mc)

+ Sławomir Górniak (2mc)

Ucz. Pog.

+ Anna Rodak (Gr.7)

+ Stanisław Zając (4R)

Piątek – 08 marca

+ Grzegorz Bieniek (10R)

+ Antoni, Józef, Stanisława zm. z r. Wójcików, Tadeusz, Maria zm. z r. Rejmaków, Franciszek, Józefa zm. z r. Niezgodów

+ Łukasz Dados (28mc)

+ Marian Dados (7mc)

+ Anna Rodak (Gr.8)

Sobota – 09 marca

+ Leszek Czępiński (14mc)

+ Anna Rodak (Gr.9)

+ Józefa Wartacz (4mc)

+ Helena, Czesław, Leszek, Barbara, Piotr zm. z r. Kuczabów, Feliksa, Kazimierz, Stanisława, Stanisław, Zbigniew zm. z r. Mirosławów

I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca

+ Marianna (4R), Władysław (12R) zm. z r. Czernieców Feliks, Franciszka, Aniela zm. z r. Jośków, Józefa, Marcin, Czerniec, Czesław Chomicki zm. z r. Czernieców, Jośków i Chomickich

+ Stanisław, Anna, Bronisław, Marianna, Jan, Klemens, Maria, Marianna, Rozalia, Paweł zm. z r. Borkowskich i Mirosławów

+ Anna Rodak (Gr.10)

+ Wiesława Stawinoga (3R)

+ Zbigniew Pomorski (11R)

10. W nabliższą  środę po Mszy Świętej o godz. 17:00 odbędzie się przymiarka strojów dzieci z klas III-ch przygotowujących się do  I Komunii Świętej

11. W tym tygodniu 8 marca obchodzić będziemy Dzień Kobiet. Do modlitwy w ich intencji zapraszamy podczas Mszy Świętej wieczorowej.

12. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Stanisława Krzysztofa Litwińskiego z Kol. Wojciechów V Msza Święte w 30 dzień po śmierci zostanie odprawiona 22 marca godz.. 7.00,a następnie 9  intencji miesięcznych od uczestników pogrzebu.

Zmieniony ( 06.03.2019. )