29.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Czwarta Niedziela Adwentu 22 grudnia 2019 - ogłoszenia duszpasterskie

Czwarta Niedziela Adwentu 22 grudnia 2019 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
22.12.2019.

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU 22 grudnia 2019

1. Przeżywamy dziś czwartą, ostatnią niedzielę Adwentu. Mimo że od świąt dzielą nas tylko 2 dni, starajmy się je przeżyć ciągle jeszcze w klimacie oczekiwania, by z tym większą radością w sercu przywitać Przychodzącego Chrystusa. Nie przyśpieszajmy tego, co ma nadejść, gdyż przedwczesna radość jest niepełna.

2. We wtorek ostatnia Msza św. roratnia o godz.7:00 poprzedzona Nowenną do Bożego Dzieciątka Jezus Nadal towarzyszy nam duch radosnego oczekiwania. Nie zapominajmy o osobistym spotkaniu z Chrystusem w naszej modlitwie, w Jego słowie, a o ile mamy taką możliwość, również w Komunii św. Uczmy takiej postawy nasze dzieci. Niech one widzą nas klękających do modlitwy. Nie narzucajmy im tego, czego sami nie czynimy, lecz klękajmy razem, wyjaśniając dzieciom, dlaczego to czynimy, dlaczego jest to ważne w naszym życiu.

3. 24 grudnia w Wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego zachęcam do zachowania polskich tradycji, abyśmy z tym większą radością w sercu mogli zasiąść do wieczornej wieczerzy. Niech ona również, tam gdzie to możliwe, tradycyjnie będzie złożona z postnych potraw. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy ze środy 24 grudnia na czwartek 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną chrześcijańską oprawę  wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja do pojednania i zgody wyciagnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy  towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia według świętego Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Po żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

4. Zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego są również doskonała okazją, by wprowadzać dzieci w tajemnice naszej wiary, by rozmawiać z nimi na temat tego, w co i dlaczego wierzymy. Nie traćmy tej okazji przekazania wiary. Niech tradycja tych świat nie ogranicza się jedynie do wspólnie spożytej wigilijnej wieczerzy, połamania się opłatkiem czy wręczenia prezentów spod choinki i ewentualnego przyjścia na pasterkę. Chciejmy razem śpiewać kolędy, poświęćmy czas na wspólne rozmowy o tym, co wydarzyło się w Betlejem przeszło 2000 lat temu, ale też o tym, co dzieje się teraz w naszym życiu, dlaczego obchodzimy te święta.

5. Aby to ułatwić możemy ustawić w domu żłóbek, przy którym przez cały okres Narodzenia Pańskiego będziemy się gromadzić na modlitwę i wspólne czytanie Pisma Świętego.

6. Msze św. w dzień Bożego Narodzenia i Szczepana będą o godz.8:00, 9:30, 11:30 i 17:00.

7. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 11:30 odbędzie się Wigilia Wojciechowska w remizie strażackiej. Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżywania Tajemnicy Wcielenia w większym gronie. Natomiast po Mszy św. o godz. 17:00 harcerze będą rozdawać Betlejemskie Światło Pokoju.
Pragnę serdecznie podziękować za ofiary jakie w ostatnim czasie wpłynęły na spłacenie długu za parking z kostki brukowej. Wpłynęło 740 zł. Te ofiary złożyło 7 rodzin.

+ Stanisław Litwiński (10m-c), zakończenie

+Marianna Czerniec (1r.), Jan Czerniec, Kajetan, Aniela z Mućków, Józef Jędrej

+Jan Bartoszcze (5r.)

+Kazimierz Pluta (4m-c)

BOŻE NARODZENIE

Pasterka za parafian

+Stefan, Genowefa, Władysław, Marianna, Stanisław   z Gąsków, Marianna, Bronisław z Mirosławów, Marianna, Ignacy z Tomaszewskich

+Krzysztof, Helena, Stanisław Jośko, Bożena, Wiesław Wolak

+Janina, Henryk z Chudzików, Henryka i Stanisław z Kowalskich, Krzysztof Chudzik

+Maria Trojanowska (4m-c)

Św. Szczepana

+Bogusław, Józefa z Zagrodników i zm. z Zagrodników

+Katarzyna Wąchała (r.),  zm. z rodz. Wąchałów

Dziękczynno-błagalna w 50r. ślubu Haliny i Zygmunta

zam. Dzieci

+Genowefa Wójcik (12r.), Stefan Wójcik, Leokadia Klewek, Zbigniew Rymbacz, Katarzyna Gołębiowska, Stefania Żydek

+Ryszard Kowalski (1r.)

+Eugeniusz Czępiński (30 dzień po śmierci)

+Feliksa Król (11m-c)

+Marianna (39r.), Stanisław, Andrzej ze Stachyrów

NIEDZIELA  ŚW. RODZINY

+Maria i Stanisław Piech

+Sylwester Ptasiński

Dziękczynno-błagalna w 80r. urodzin Wiesława Kozaka

+Edmund Mirosław (20r.), Marian Mirosław (1r.)

9. Zachęcam do lektury prasy katolickiej „Niedzieli”  wydanie świąteczne 10 zł. Jest tam wiele ciekawych artykułów. Również jest w niej płyta zawierająca kolędy i pastorałki śpiewnikiem i i kalendarzem na przyszły rok oraz przynosi wiele ciekawych artykułów.
„Gościa Niedzielnego” w cenie 10 złotych a w nim między o siedmiu słowach Niemowlęcia ze żłóbka w Betlejem.  Jest także dodatek specjalny z modlitwą przy wigilijnym stole i listem apostolskim ojca św. Franciszka „O znaczeniu i wartości żłóbka.
„Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim kostka do samodzielnego złożenia na której są zamieszczone piękne myśli  kard. Stefana Wyszyńskiego „ABC Miłości”.

10. Przed kościołem  są do nabycia świece „Caritas” na stół wigilijny. Niech nie zabraknie w naszych domach tej świecy i opłatka wigilijnego.

Zmieniony ( 22.12.2019. )