05.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Piąta Niedziela Zwykła 9 lutego 2020 - ogłoszenia duszpasterskie

Piąta Niedziela Zwykła 9 lutego 2020 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
09.02.2020.

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 9 lutego 2020

1. Przeżywamy kolejną, piątą niedzielę w ciągu roku. Słowo Boże uczy nas dzisiaj, że jako chrześcijanie mamy być solą ziemi i światłem świata, czyli tymi, którzy, choć nieliczni, wyznaczają kierunek, w którym należy iść. Pomyślmy zatem, jak realizujemy to zadanie w naszym życiu codziennym. Może warto, byśmy również w gronie rodzinnym się nad tym zastanowili i podzielili się wzajemną refleksją, jak możemy to powierzone nam przez Chrystusa zadanie wypełniać.

2. Nasza wiara ma się opierać nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. Pogłębieniu tego tematu służyć może również lektura katolickiej prasy czy książek o tematyce religijnej. Chciejmy po nie sięgać systematycznie, by móc roztropnie, ale też pewnie odpowiadać na pytania innych osób dotyczące naszej wiary. Zachęcam więc do lektury prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa Niedzielnego”

3. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Tamte wydarzenia upamiętnia znana pieśń „Po górach, dolinach”. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

4. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Świat potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę św. ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawować w Najbliższy wtorek o godz. 15:00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni! Pamiętajmy, że ten dzień jest szczególnym dniem kiedy to Bóg przez Matkę Bożą z LOURDES obdarza chorych swoimi łaskami.

5. Zaś w piątek, 14 lutego, przypada święto Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa. Ci urodzeni w Cesarstwie Wschodnim bracia, znający różne języki z hebrajskim, syryjskim i łaciną włącznie, piastujący różne godności kościelne, podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do kraju Chazarów na Krymie, do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański. Tym językiem nadal posługuje się kilkadziesiąt milionów braci prawosławnych i kilka milionów grekokatolików. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy, podnosząc tym samym wspomnienie do rangi święta.

6. Tego samego dnia przypada również liturgiczne wspomnienie św. Walentego, obecnie przyzywanego jako patrona narzeczonych i zakochanych. Warto jednak pamiętać, by ten dzień nie był jedynie jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

+ Stanisława Grelowska (3m-c)

+Marian (22r.), Małgorzata i Władysław z Lewtaków

+Genowefa Szot (11m-c)

W intencji chorych

+Stanisław Staniak (3m-c)

+Bronisława Tomaszewska i Władysław

+Jan Niedziela (8m-c)

+Henryka Zaborska (30 dzień po śmierci)

+Marian Jośko

Rodzina Kruków z Poniatowej

+Maria Olesiejuk (30 dzień po śmierci)

+Janusz Marek (17m-c), zakończenie

+Stanisława Bednarczyk (2r.), Regina, Edward z rodz. Kawczyńskich, Stanisław Zaborek

+ Jan Michalik (15r.), Alicja Michalik (5r.), Bogdan Wieczorek (4r.)

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

+Julian Pietrak (urodzinowa i imieninowa)

+Anna i Longin Ptasińscy

+Stanisława i Czesław Muciek, Krystyna i Stanisław Kuś

+Władysława, Szymon, Stanisław, Kazimierz, Leokadia z rodz. Pietrasiów

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
•  10 II – św. Scholastyka (†542), dziewicy, bliźniaczej siostry św. Benedykta, który dał początek życiu monastycznemu w Europie; Scholastyka w żeńskim klasztorze poświęciła się służbie Bożej (wspomnienie obowiązkowe).

8. W przyszłą niedziele będą zbierane ofiary do puszek na „Fundusz Wschodni”

9. W ubiegłym tygodniu odbyły się 3 pogrzeby. Pogrzeb śp Agaty Czępińskiej z Wojciechowa Kol. I ostatnio zamieszkałej w Lublinie, Jana Mirosława z Maszek i Janusza Selwesiuka z Wojciechowa Kol.V

Msza Święta  w 30 dzień po śmierci za dusze śp Agaty zostanie odprawiona 4 marca o godz. 7:30 oraz 4 intencje miesięczne, za dusze śp. Jana 6 marca o 7:00 i 3 intencje miesięczne natomiast za dusze śp. Janusza 5 marca o godz. 7:30 i 11 intencji miesięcznych od uczestników pogrzebu. Pomódlmy się…

Zmieniony ( 09.02.2020. )