05.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Siódma Niedziela Zwykła 23 lutego 2020 - ogłoszenia duszpasterskie

Siódma Niedziela Zwykła 23 lutego 2020 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
22.02.2020.

SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 lutego 2020

1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy; jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego; jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

2. Dzisiaj rozpoczynamy  53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 8:00, 9:30 i 17:00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

6. W Wielkim Poście w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16:15 będzie odprawiana Droga Krzyżowa. Po niej Msza Święta. Po Mszy Świętej zbierane będą do puszek ofiary, które będą przeznaczone dla najbiedniejszych rodzin naszej parafii. Będzie to nasza Jałmużna czyli współczucie – miłosierdzie okazywane ubogim. Jest to jedna z praktyk Wielkiego Postu. Post. Modlitwa. Jałmużna. Jezus pochwalał tę praktykę. Sam dawał jałmużnę i polecał uczniom aby to czynili. Najbliższa Droga Krzyżowa w piątek 28 lutego o 16:15. Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale po Mszy Świętej o godz. 9:30.

7. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 9:30 i Gorzkich Żalach odbędzie się katecheza dla kandydatów do bierzmowania.

+ Andrzej Sikora  (8m-c), zakończenie

+Stefan Szewczyk (13r.)

+Kazimierz Pluta (6m-c)

Danuta Żuchnik (6m-c)

Popielcowa

+Bogumiła Niedziela (6m-c)

+Marian Pyź (19r.) zm. z rodz. Walczaków i Deptów

+ Ryszard Kowalski (14m-c)

+Józefa Czepińska  (3m-c)

+Maria Trojanowska (6m-c)

+Helena Jędrej (5m-c)

+Mariusz, Stanisława, Kazimierz Madej, Stanisława, Jan Cieślik, Jerzy, Krzysztof Rodzik, Rozalia, Paweł z Hetmanów

+Eugeniusz Czępiński (3m-c)

+Roman Wąchała (imieninowa)

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

+Genowefa (3r.), Stanisław Tomczyk, Jan i Marianna Kowalik

+Helena, Kajetan Czerniec, Bolesław i Stanisław Goliszek

Dziękczynno – błagalna w 20 r. ślubu Anny i Jerzego

+Kazimierz, Wiktoria, Wojciech z rodz. Jośków, Tomasz i Józefa Muciek

9. W najbliższy czwartek o godz. 18:00 rozpoczną się katechezy przedślubne dla narzeczonych i będą prowadzone w każdy czwartek Wielkiego Postu. Ci narzeczeni, którzy planują ślub w tym roku maja okazję i możliwość uczestnictwa w tych naukach przedślubnych.

Zmieniony ( 22.02.2020. )