05.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Piętnasta Niedziela Zwykła 12 lipca 2020 - ogłoszenia duszpasterskie

Piętnasta Niedziela Zwykła 12 lipca 2020 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
12.07.2020.

PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 12  lipca 2020

1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 15 w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Na trasach wakacyjnych wędrówek nie omijajmy świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

2. W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (w dzisiejszym Izraelu) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. W tym gronie znajduje się Święta Teresa Wielka, Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.

3. To wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

• 15 VII – Święty Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza (wspomnienie obowiązkowe);

+Stanisław, Helena, Tadeusz Nalewajko

+Zofia, Tadeusz, Marian Jędrej

+Zofia Michał, Stanisław z rodz. Mirosławów

+Stanisław Rusek (2 m-c)

+Czesław  (r.), Józefa i Wojciech  z Węgorowskich

+Zofia, Jan, Paweł, Rozalia, Anna z Mirosławów, Katarzyna, Józef, Janina z Jośków, Henryk Jóźwik

+Halina Nowak (10 m-c)

+ Henryk Czerniec (30 dzień po śmierci)

+Helena, Jan, Teresa, Stanisław z rodz. Wójcików, Roman Lipka

+Marian Mirosław (9r.)

+Maria Olesiejuk (6 m-c)

+Marian Jośko  (9m-c)

Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Małgorzaty i Mariusza Tomczyk w 15 r. ślubu

+Marian (6r.),Adela, Stanisław z Iwaniaków, Helena (6r.), Józef, Czesława, Jan, Barbara z Włodarczyków, Janina, Jan, Aleksander Dekundy zm. z rodz. Karbowniczków

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

+Stanisław, Aniela, Stefan Sygnowscy, Bronisława, Józef Jedrej, Krystyna Walasek

+Mariusz (3r.), Beata, Stanisław z Sikorów

Mama z Maszek

+Aleksander, Ludwik, Stanisław z rodz. Rollów, Nakoniecznych i Gałusów

+Marian (5r.), Janina (18r.) z rodz. Kowalczyków, Grzywaczow i Czępińskich

5. Zapowiedzi przedślubne

6. Zachęcam do lektury prasy katolickiej

7. Pragnę serdecznie podziękować za ofiary na chodnik z kostki brukowej na cmentarzu. Od ostatniej niedzieli złożyło ofiary 9 osób na sumę 1400 zł.
W imieniu poszkodowanej  przez wybuch gazu rodziny z Chodla pragnę podziękować za ofiary do puszki  w dniu dzisiejszym.

Zmieniony ( 12.07.2020. )