19.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Uroczystość Odpustowa ku czci Św. Kajetana 9 sierpnia 2020 - ogłoszenia duszpasterskie

Uroczystość Odpustowa ku czci Św. Kajetana 9 sierpnia 2020 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
09.08.2020.

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚWIĘTEGO KAJETANA

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 9  sierpnia 2020

1. Niedziela dzisiejsza XIX zwykła jest w naszej społeczności Uroczystością Odpustową ku czci św. Kajetana. Jak zawsze w tym dniu odpustowym możemy dostąpić miłosierdzia Bożego uzyskując darowanie  win doczesnych powstałych w wyniku popełnionych grzechów.

2. Starajmy się również w tym czasie wakacji i urlopów pamiętać o tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na żaden wyjazd. Poświęćmy im przynajmniej trochę troski i uwagi. Być może są to nasi starsi rodzice albo też sąsiedzi, czy też inne osoby potrzebujące pomocy czy zainteresowania. Pozwólmy, aby nasza „wyobraźnia miłosierdzia” została uruchomiona.

3. W najbliższą sobotę, 15 sierpnia, będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg.  Pamiętajmy jednak, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. W naszym kościele będą one w następujących godzinach o 8:00, 9:30, 11:30 i 17:00.
W tym dniu przypada odpust parafialny w Matczynie.  Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Wniebowziętej o godz. 12:00.

4. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Błogosławieństwo będzie na każdej Mszy Świętej. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

5. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.

• 10 VIII –  ŚW. WAWRZYNIEC
• 11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, zafascynowana życiem, które wybrał św. Franciszek, poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia (wspomnienie obowiązkowe);
• 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki;. beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe).

+Janina, Stanisław Pluta

Córka z Jastkowa

+Danuta Żuchnik (1r.)

+ Stanisława, Stanisław Chudzik, Weronika, Paweł Woś, Bronisława, Jan Goc

+Zuzanna Mirosław (imieninowa)

+Władysława (22r.), Róża, Jan i Anna Kozieł

+Stanisław Rusek (3m-c)

+Stanisława Mirosław (30 dzień), Kazimierz Mirosław (10m-c)

+Marian (2r.), Łukasz Dados

+Marianna , Edward Matyjasik, Stanisława, Leonard Barańscy, Wiesław Tarka

+Stanisław (9m-c), Wojciech, Teresa, Józef, Anna, Zofia ze Staniaków, Jan, Rozalia, Czesław z Czępińskich, Helena Jan, Roman z Zaborskich, Zbigniew, Władysław z Pierzchalskich

+Janusz (3r.), Regina, Józef Walczak, Wacław, Jan, Marek Widomscy, Marian Smołecki, Władysława Ceglińska

Halina Nowak

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

+Krystyna i Witold Poniatowscy

+Feliksa i Zbigniew Tomczykowie

Za parafian

+Alina Mirosław (urodzinowa)

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

+Jan Władysław, Janina z Chudzików, Edward, Zofia, Józef z Putowskich i zm z rodz. Putowskich                     i Czępińskich

+Katarzyna, Tadeusz, Eliza, Artur zm. z rodz. Wójcików i Sikorów, Georg Auer

Dziękczynno-błagalna w 25r. ślubu Moniki i Stanisława Sikorów

+Zofia, Edward, Małgorzata z Nagnajewiczów, Jan, Marcin ze Stefaniaków, Jan Marianna ze Stefanków, Tomasz Malicki

8. Przed uroczystością odpustową porządkujemy groby naszych bliskich zmarłych. Niektóre groby zwłaszcza ziemne są bez tabliczki informującej kto jest w konkretnym grobie pochowany. Niektóre mogiły ziemne są zarośnięte chwastami i nie wiadomo czy ktoś o nich pamięta. W przypadku braku takiej tabliczki oraz braku zainteresowania się tym grobem i nie uregulowanie należności placowego  będzie oznaczało, że to miejsce jest puste, niczyje i wolne do zagospodarowania przez administratora cmentarza, którym jest proboszcz. Jest tez możliwość zgłoszenia rezygnacji z tego miejsca. O rezygnacji należy powiadomić administratora cmentarza.

9. Składam serdeczne „Bóg zapłać za ofiary przeznaczone na chodnik z kostki brukowej na cmentarzu. Ofiarę złożyło 5 osób na sumę 1750 złotych.

8. Pragnę serdecznie podziękować ks. dyrektorowi katolickiego Radia Zamość Rafałowi Kowalczukowi za wygłoszone Słowo Boże.

Zmieniony ( 10.08.2020. )