02.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Osiemnasta Niedziela Zwykła 1 sierpnia 2021 - ogłoszenia duszpasterskie

Osiemnasta Niedziela Zwykła 1 sierpnia 2021 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
01.08.2021.

OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 01 sierpnia 2021

1. Dzisiaj przeżywamy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska.

3. Również dzisiaj rozpoczyna się sierpień, miesiąc wielu ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, miesiąc pieszych pielgrzymek do tronu Jasnogórskiej Madonny oraz miesiąc wytężonej pracy przy żniwach. Wesprzyjmy modlitwą nasz kraj i podejmujących trudy pielgrzymki bądź pracy na polu. Niech będzie to również dar całkowitej lub czasowej abstynencji od wszelkich używek, zwłaszcza od alkoholu. To dobra okazja, by ćwiczyć wolę i ducha. Dzisiaj po Mszach Świętych są zbierane ofiary do puszek na rzecz poszkodowanych  w nawałnicach, burzach i powodziach w Niemczech, Belgii i Holandii.

4. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi. Opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą, której rocznica poświęcenia przypada 2 sierpnia. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał słynny odpust, który papieże zatwierdzili i którym objęli cały Kościół właśnie na dzień rocznicy jej poświęcenia. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można zyskać od południa dnia 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Korzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone nam w sakramencie pojednania.

5. W tym tygodniu przypadają:, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. - szczególna okazja do pojednania się z Bogiem.  W pierwszy piątek miesiąca przypada Święto Przemienienia Pańskiego.  Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy. W tym dniu Msza Święta o godz. 17:00. Adorację Eucharystyczną rozpoczniemy o godz. 15:00. Spowiedź od godz. 16:00.

6.  Pierwsza sobota miesiąca sierpnia będzie dniem poświęconym Niepokalanemu Sercu NMP.  W tym dniu w przeddzień odpustu planujemy o godz. 16:30 odmówić różaniec i odprawić Mszę Świętą o godz. 17:00 za naszych bliskich zmarłych w kościele. Po Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP. Natomiast w niedzielę 8 sierpnia w Uroczystość odpustową ku czci św. Kajetana porządek Mszy Świętych tak jak w każdą niedzielę z tą jednak różnicą ze suma odpustowa będzie o godz. 12:00. W czasie sumy będzie możliwość przyjęcia oleju św. Kajetana.  Zapraszam do wspólnej modlitwy i udziału w procesji. Tradycyjnie liczę na obecność orkiestry, strażaków, Akcję Katolicką, Legionu Maryi, Członkiń Kółek Różańcowych, Ministrantów, kobiet w strojach regionalnych dzieci pierwszokomunijnych (dziewczynki do sypania kwiatków w czasie procesji, chłopców do niesienia różańca). Zbiórka ministrantów i lektorów w czwartek po Mszy Świętej o godz. 17.00.

+Bogusław Lewtak (1r.)

+Stanisław, Wojciech, Teresa, Józef, Anna, Zofia ze Staniaków, Jan, Rozalia, Czesław, Helena z Czępińskich

+Jan Lucjan Mirosław (10m-c)

+Janusz Kamiński (5m-c)

+Piotr Muciek (6m-c), zakończenie

+Henryk Wróbel (3m-c)

+Zygmunt Żydek, ++ z rodz. Żydków,  Nagnajewiczów i Mirosławów

+Marek Piech, Edward Woźniak

+Stanisław (17r.) i z rodz. Mirosławów i Bieleckich

Przemienienie

Pańskie

+Janina Pomorska (5m-c), zakończenie

+Józefa, Henryk z Jędrejów, Czępińskich i Plutów

+Mirosław Zawiślak (4r.)

Mama

+Jadwiga Chudzik(2m-c)

+za zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu grzebalnym i z naszych rodzin. Msza Święta w kościele

Uroczystość Odpustowa

ku czci św. Kajetana

+Marian (6r.), Janina (19r.) zm. z rodz. Kowalczyków, Grzywaczów i Czępińskich

+Stefan Bednarczyk (17r.), Genowefa, Mieczysław, Barbara z rodz. Bednarczyków i zmarłych z rodz. Ochniaków

+za parafian

+Janina, Jan Kazimierz z Lipców,  Stanisław, Wanda, Krzysztof, Ryszard z rodz. Popiołków i zm. z rodz. Czuchrytów

9. Pragnę podziękować za ofiary na chodniki z kostki brukowej na cmentarzu. Od ostatniej niedzieli ofiary złożyło 6 rodzin  na sumę 800 zł.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
4 sierpnia – św., Jan Maria Vianney, patron proboszczów, który przez swoją ascezę i gorliwą działalność duszpasterską odrodził duchowo i moralnie parafię w Ars, do której został posłany.

10. W dniu wczorajszym odbył się pogrzeb sp. Stanisława Stachyry z Romanówki. Msza Święta w 30 dzień po śmierci zostanie odprawiona 28 sierpnia oraz 9 intencji miesięcznych od uczestników pogrzebu.

Zmieniony ( 31.07.2021. )