19.05.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Zesłanie Ducha Świętego 5 czerwca 2022 - ogłoszenia duszpasterskie

Zesłanie Ducha Świętego 5 czerwca 2022 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
04.06.2022.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO  5 czerwca 2022

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2. Z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Święto Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności.. W dniu dzisiejszym są zbierane ofiary do puszek na cel świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

3. W poniedziałek, 6 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W naszej świątyni Msze Święte o godz. 8:00, 9:30  i 17:00. W tym dniu przypada odpust w Palikijach.

4. W tym tygodniu, w czwartek, 9 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu..

5. W czerwcu w dni powszednie po Mszy świętej o godz. 18:00 w naszym kościele celebrujemy nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zastanówmy się, czy nasze serca nie są nazbyt oziębłe, obojętne, nieczułe, gdyż za mało wpatrują się w otwarte Serce Zbawiciela. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego” i nie zrywajmy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.

6. W przyszłą niedzielę, 12 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
  • 8 VI św. Jadwiga Królowa
  • 11 VI – św. Barnaba apostoł

Matki Kościoła

+za zmarłych z rodz. Gustynów i Wojtaszków

+Janina Pelczarska (3m-c)

+Krystyna Zaklika (6m-c)

+Sławomir Sułek

rodz. Lipców i Jagiełów ze Struży

+Andrzej Muciek (4m-c)

+Krystyna Bednarczyk (30 dzień po śmierci)

+ Stanisław Pudło (r.), Zofia Pudło

+Danuta Michałek (2m-c)

+Anna Mirosław (22r.), Wojciech Mirosław zm. z rodz. Gajowiaków i Chudzików

+Aleksander Ozimek  (7m-c)

+Zbigniew Ptasiński (7m-c)

+Stanisław Rusek

+Czesław Jędrej (20r.)

UROCZYSTOŚĆ

NAJŚWIĘTSZEJ

TRÓJCY

+Helena, Bolesław, Anna Jan z Michalczaków, Anna, Jan, Sapała, Krystyna, Stanisław, Roman Mirosław, Marianna, Jan Piech i za zm. z rodz. Wąchałów i Piechów

+Józefa Sikora, Jan, Rozalia, Paweł, Aniela, Jan, Anna, Mariusz z rodz. Szotów i Pomorskich

+Stanisław Chęć (8r.), Stanisław, Józefa Chęć, Marianna, Jan, Marianna, Jan z Kozaków

+Sylwester Ptasiński,Władysław, Zofia z Ptasińskich, Katarzyna, Marianna, Stanisław z Chudzików i Kowalików, Jacek i Leszek Chęć

9. W najbliższy piątek o godz. 17:00 spotkanie z kandydatami na ministrantów. Służba ministrantów wokół ołtarza jest zaszczytem. Zachęcam do służenia Bogu przy ołtarzu Chrystusa chłopców od klasy III wzwyż także ze szkół średnich. Oprócz służby w kościele będą  inne ciekawe atrakcje i zajęcia.

10. W ubiegłym tygodniu zostały rozpoczęte prace  w związku z wykonaniem chodników na cmentarzu grzebalnym. Jest to kontynuacja kolejnych prac sprzed 4 lat i ostatni etap prac, gdyż wszystkie alejki zostaną wyłożone kostką brukową. Planujemy w tym roku wykonać chodniki o powierzchni około 600 metrów kwadratowych. Koszt ponad 100 tysięcy złotych. Zwracam się z prośbą do wszystkich parafian o wsparcie tej inwestycji poprzez składanie ofiar na ten cel.
Aby każda rodzina naszej parafii pozyskała na ten cel fundusze proponuję na jednym grobie z okazji uroczystości postawić tylko jeden znicz. Wtedy:
a. ograniczamy zanieczyszczenie środowiska naturalnego o co apeluje papież Franciszek
b. wytwarzamy mniej śmieci i wtedy jest mniejszy koszt wywozu śmieci. Obecnie robimy za dużo śmieci. Ostatnio prawie 30 dużych worów tzw. BIG-Baków wywieźliśmy z cmentarza. Pozostały jeszcze do wywiezienia wieńce. Kilka razy na rok wywozimy te nieczystości. Roczny koszt wywozu śmieci z cmentarza to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pragnę zauważyć, że mimo dużego cmentarza nie są zbierane pieniądze na pokrycie kosztów związanych z wywozem śmieci. Czasami przeraża, że na pomnikach jest za dużo zniczy. Kiedyś policzono na jednym podwójnym pomniku i okazało się że jest 150 zniczy.
c. Zyskujemy fundusz – pieniądze na pokrycie prac w związku z pracami nad wykonaniem chodników na cmentarzu. Wydaje mi się że to rozumowanie jest logiczne.

11. W przyszłą niedzielę planujemy na Mszy Świętej o godz. 11:30 rocznicę I Komunii dzieci z klas IV. Spotkanie z ich rodzicami w najbliższy czwartek o godz. 17:00.

12. Dzisiaj w naszej parafii gościmy chór „Pokolenie” z siedzibą w Końskowoli pod dyrekcją P. Tadeusza Salamandry.

13. W dniu wczorajszym odbył się pogrzeb śp. Czesława  Goreckiego z Wojciechowa Kol. I . Msza Święta w 30 dzień po śmierci zostanie odprawiona  30 czerwca o godz. 7:00 oraz 9 intencji miesięcznych od uczestników pogrzebu.

14. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia: otwartości na działanie Bożej łaski oraz nieustannego czerpania mocy od Pana Jezusa, który jest cichy i pokornego Serca.

Zmieniony ( 06.06.2022. )