25.04.2024.

Strona główna arrow Ogłoszenia arrow Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu 26 lutego 2023 - ogłoszenia duszpasterskie

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu 26 lutego 2023 - ogłoszenia duszpasterskie Drukuj Email
25.02.2023.

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 lutego 2023

1. Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Zwłaszcza w pierwszej części tego okresu, tj. do piątej niedzieli Wielkiego Postu, jesteśmy zachęcani do tego, by szczególnie skupić się na nawróceniu, zmianie naszego postępowania. Każdy z nas ma jakieś dziedziny swojego życia, które wymagają uporządkowania, zmiany zwyczajów czy nawyków. Może to dotyczyć ilości spożywanych pokarmów, ale też wynoszenia się nad innych, łakomstwa w sferze duchowej, pragnienia bycia lepszym, doskonalszym itp. Być może mamy kłopot z opanowaniem gniewu lub też okazywaniem uczuć. Może trapi nas lenistwo, niechęć do wypełniania podjętych zobowiązań z jednoczesnym oddawaniem się pracom, które sprawiają nam przyjemność. Same w sobie mogą one być dobre i mogą być środkiem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, tylko trzeba zobaczyć, czy nie podejmujemy ich w niewłaściwym czasie.

2. Dobrze by było również znaleźć czas na wartościową lekturę, pomagającą nam w pogłębieniu naszej wiary, na medytację słowa Bożego, czytanie Pisma Świętego, czy prasy katolickiej do której nabycia serdecznie zachęcamy. Można to robić w gronie rodzinnym, dzieląc się tym, co się w nas rodzi pod wpływem tej lektury. W ten sposób czas Wielkiego Postu stanie się nie tylko czasem przemiany naszego własnego życia, ale też zbliżania się do naszych bliskich, zacieśniania więzi rodzinnych.

3. W okresie Wielkiego Postu w naszym kościele są odprawiane nabożeństwa: Drogi Krzyżowej [w piątek] o godz. 16:15. W niedzielę po Mszy Świętej o godz.9:30 Gorzkie Żale.

4. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.

5. W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona  na potrzeby WSD w Lublinie

+Jan Jóźwik (21r.)

II Niedziela Wielkiego Postu

+Janusz (2r.), Józef, Genowefa z rodz. Kamińskich

+Władysława (13r.), Wacław, Jan, Marianna, Franciszek z Bednarczyków, Henryk Wróbel, Wiktoria i Stanisław z Grzegorczyków

+Irena Tomidaj (8r.), Bogdan Tomidaj, Elżbieta, Wiesława, Marianna, Roman, Józef z rodz. Olech

+Zbigniew Pomorski (15r.)

8. Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz dziewiąty wyjdzie z Lublina 17 marca. Msza św. rozpoczynająca EDK będzie sprawowana w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 19:00 pod przewodnictwem Ks. Abp. Stanisława Budzika. Zapisy trwają na stronie internetowej edk.lublin.pl.

Zmieniony ( 25.02.2023. )